wSPAniały Budapeszt, czyli najpopularniejsze łaźnie i termy w Budapeszcie

Budapeszt to nie tylko imponujący gmach Parlamentu, Baszta Rybacka, paląca przełyk palinka czy langosz ze śmietaną obficie posypany żółtym serem. To także jedyna europejska stolica będąca jednocześnie ogromnym uzdrowiskiem termalnym! Tutejsza woda termalna, zawierająca m.in: magnez, wapń, wodorowęglan, siarczan, sód i jony fluorkowe, posiada właściwości lecznicze i zalecana jest dla osób cierpiących na choroby układu kostnego, jak np. zwyrodnienia stawów. Wygrzejecie w niej nie tylko swe szlachetne korzonki 😉 , ale także doskonale zrelaksujecie się po intensywnym dniu odkrywania tajemnic węgierskiej stolicy czy po nieprzespanej nocy na szlaku ruin pubs! Poznajcie najpopularniejsze łaźnie i termy w Budapeszcie! Według nas absolutnym hitem na mapie kąpielisk są Termy Św. Gellerta z przepięknymi mozaikami i secesyjnym wystrojem oraz najstarsze w mieście i najbardziej autentyczne tureckie Termy Király. 

Zacznijmy jednak od początku…

Kiedy w I w n.e Celtowie opanowali wzgórze Gellerta, będące idealnym miejscem do przeprawy przez Dunaj, Rzymianie również dostrzegli strategiczność tego miejsca. Stworzono więc warownie Aquincum. Wraz z Rzymianami pojawiły się łaźnie termalne, bez których nie mogli żyć. Od tego momentu upłynęło wiele czasu, ale łaźnie w Budapeszcie są jedną z głównych atrakcji miasta i mają się ciągle dobrze. Już w 1934 r. Budapeszt został okrzyknięty Spa City. Podobno 70 milionów litrów ciepłej wody termalnej o średniej temperaturze od 21o C do 78o C wypływa codziennie z 118 naturalnych źródeł termalnych. Brzmi zachęcająco? Zapraszamy Was zatem na krótki przegląd najpopularniejszych łaźni termalnych węgierskiej stolicy. 

Łaźnie Gellerta

Jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych kompleksów w mieście, który został otwarty w 1918 r. w charakterystycznym secesyjnym budynku znajdującym się po stronie Budy, niedaleko Mostu Wolności. Kto chce nacieszyć oczy tą secesyjną perełką architektoniczną powinien tu koniecznie zawitać i popływać w basenach wyłożonych przepiękną mozaiką. Uwaga! W basenie sportowym obowiązuje czepek pływacki. W ramach całego kompleksu mamy do dyspozycji 10 różnej wielkości basenów wewnętrznych oraz 2 zewnętrzne. Ich temperatura waha się od 19 stopni w basenach służących do chłodzenia ciała, przez 26 stopni w basenach zewnętrznych do maksymalnie 40 stopni! Szczególnie wchodzenie do tego ostatniego przypomina wchodzenie do baaardzo gorącej wanny 🙂 

Godziny otwarcia: codziennie od 6:00 do 20:00

Cennik:

Jak w przypadku większości łaźni wyróżniamy 2 rodzaje biletów, które różnią się tym, gdzie zostawiamy nasze rzeczy i jakie mamy warunki do przebrania się:

  • szafki, które kosztują odpowiednio 5 600 Ft (ok 75 PLN) w ciągu tygodnia i 5 800 Ft (ok 77 PLN) w ciągu weekendu. W tej opcji dostajemy kluczyk do szafki, w której zostawiamy nasze rzeczy i szukamy wolnej przebieralni.
  • kabiny, które kosztują 6 000 Ft (ok 80 PLN) w ciągu tygodnia i 6 200 Ft (ok 83 PLN) w ciągu weekendu. W tym przypadku dostajemy całą kabinę dla siebie, w której możemy zostawić rzeczy i od razu się przebrać.

Dostępne są również różnego rodzaju masaże. Ich cena zależna jest od długości trwania oraz użytych produktów i waha się od 5 000 Ft (ok 67 PLN) do 20 000 Ft (ok 270 PLN) od osoby.

Dojazd: metrem (linia 4 – zielona), tramwajem (19,41,47,49,56,56A) lub autobusem (7,107, 109,133,233) do przystanku Szent Gellért tér.

Więcej szczegółów dotyczących tego miejsca oraz aktualne ceny znajdziecie tutaj.

A inne łaźnie i termy w Budapeszcie? 

Łaźnie Király

W tłumaczeniu na język polski oznaczają królewskie łaźnie. Są zdecydowanie mniejsze od tych barokowo – secesyjnych, jak np. na wzgórzu Gellerta, ale przekraczając ich próg można mieć wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu. Ich budowa rozpoczęła się w 1565 roku, czyli zaraz po tym, gdy Turcy opanowali miasto. Po najeźdźcy śladu już nie ma, ale klimat pozostał 🙂 I to jaki! Zdjęcia zrobione z ukrycia (obowiązuje zakaz fotografowania, który jest dość skrupulatnie przestrzegany szczególnie przez nadgorliwych, zażywających kąpieli gości) tylko częściowo oddają to, czego możecie tam doświadczyć. Prawdziwa kapsuła do podróży w czasie. Znajdziemy tutaj oktagonalne baseny przykryte wielką turecką kopułą, z której przez niewielkie okrągłe świetliki wpada do środka naturalne światło i rozjaśnia panujący tu półmrok. Baseny i przestrzenie w środku są wykończone marmurem. W całym kompleksie do dyspozycji macie 3 zamknięte baseny lecznicze z temperaturami pomiędzy 32 a 40 stopni oraz jeden zamknięty głęboki basen z temperaturą ok 26 stopni. Całości dopełnia jacuzzi oraz ogródek z banią wodną, w której kąpieli wodnej połączonej z lekturą ulubionej książki zażywają ciut starsze mieszkanki Budapesztu.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 21:00

Cennik:

Mamy 2 rodzaje biletów:

  • 2 500 Ft (ok 33 PLN) z szafkami
  • 2 800 Ft (ok 37 PLN) z kabinami

Dostępne są również różnego rodzaju masaże. Ich cena zależna jest od długości trwania zabiegu i waha się od 3 500 Ft (ok 47 PLN) do 6 200 Ft (ok 83 PLN) od osoby.

Dojazd: tramwajem (9) lub autobusem (9, 109)

Więcej szczegółów dotyczących tego miejsca oraz aktualne ceny znajdziecie tutaj

Łaźnie Széchenyi

Najbardziej znany i największy kompleks łaźni termalnych nie tylko w Budapeszcie, ale podobno i w całej Europie. 21 basenów robi wrażenie! Popularność tego miejsca wśród turystów, w tym Polaków i mieszkańców Budapesztu również. To jedyny taki kompleks, gdzie w każdą sobotę od 22:30 do 3:00 nad ranem odbywa się wielka nocna impreza (Night Bath Party) na zewnętrznych basenach. Zatem jak tylko będziecie w weekend w Budapeszcie możecie skorzystać z nietypowej imprezowni zarówno latem, jak i zimą!

Godziny otwarcia: codziennie od 6:00 do 22:00

Cennik:

Również dostępne są 2 rodzaje biletów:

  • 5 200 Ft (ok 70 PLN) w ciągu tygodnia i 5 400 Ft (ok 72 PLN) w ciągu weekendu za szafki
  • 5 700 Ft (ok 76 PLN) w ciągu tygodnia i 5 900 Ft (ok 79 PLN) w ciągu weekendu za kabiny

Istnieją też bilety:

  • poranny do wykorzystania w ciągu 2h pomiędzy 6:00 a 8:00
  • wieczorny do wykorzystania po 19:00

Obie opcje kosztują tyle samo: 4 900 Ft (65 PLN)/5 100 Ft (68 PLN) opcja w ciągu tygodnia i w weekend z szafkami i 5 400 FT (72 PLN)/ 5 600 Ft (75 PLN) opcja z kabinami w ciągu tygodnia i weekend.

Dostępne są również różnego rodzaju masaże. Ich cena zależna jest od długości trwania oraz użytych produktów i waha się od 5 000 Ft (ok 67 PLN) do 37 000 Ft (ok 493 PLN) od osoby.

Dojazd: trolejbusem (72) lub metrem (linia 1 – żółta)

Więcej szczegółów dotyczących tego miejsca oraz aktualne ceny znajdziecie tutaj.

Łaźnie Rudas

Na sam koniec ścisłego topu zostawiliśmy łaźnie Rudas. Nie są one może największe w mieście i z zewnątrz wyglądają trochę niepozornie, ale za każdym razem, kiedy koło nich przejeżdżaliśmy mieliśmy wrażenie, że to miejsce ma potencjał…szczególnie w weekendowe noce, kiedy jest otwarte od godziny 22:00 do 4:00, a z jednego z basenów, położonego na dachu z przeszkloną kopułą, można obserwować Budapeszt nocą. Jeżeli dodamy do tego, że zostały one wybudowane ponad 450 lat temu za czasów, kiedy miasto było opanowane przez Turków, to składa się to wszystko na praktycznie obowiązkowy punkt programu. Nam na nie zabrakło czasu, ale wiem, że jak tylko wrócimy do Budapesztu to skierujemy tam pierwsze kroki.

Godziny otwarcia:

  • basen codziennie od 6:00 do 22:00
  • strefa saun codziennie od 8:00 do 22:00
  • łaźnie codziennie od 6:00 do 20:00, ale wtorki są dostępne tylko dla kobiet, a poniedziałki, środy, czwartki i piątki tylko dla mężczyzn, w sobotę i niedzielę z łaźni mogą korzystać zarówno kobiety jak i mężczyźni
  • w piątek i sobotę pomiędzy 22:00 a 4:00 łaźnie dostępne są również w nocy

Cennik:

Tutaj również dostępnych jest kilka rodzajów biletów, ale podział jest nieco inny:

  • bilet dzienny na wszystkie atrakcje (łaźnie + basen + strefa wellness ) w opcji z szafkami kosztuje 5 000 Ft (ok 67 PLN) w ciągu tygodnia i 6 200 Ft (ok 83 PLN) w weekend
  • bilet dzienny tylko na łaźnie z opcją kabin kosztuje 3 500 Ft (ok 47 PLN) w ciągu tygodnia i 4 000 Ft (ok 53 PLN) w weekend
  • bilet dzienny na łaźnie i basen z opcją szafek kosztuje 4 200 Ft (ok 56 PLN) w ciągu tygodnia i 4 700 Ft (ok 63 PLN) w weekend
  • bilet nocny kosztuje 5 100 Ft (ok 68 PLN)

Ponadto są również bilety:

  • na sam basen
  • poranny do wykorzystania pomiędzy 8:30 a 12:00
  • studencko – seniorski również do wykorzystania pomiędzy 8:30 a 12:00

Dostępne są również różnego rodzaju masaże i zabiegi. Ich cena zależna jest od długości trwania oraz użytych produktów i waha się od 3 800 Ft (ok 51 PLN) do 33 000 Ft (ok 440 PLN) od osoby.

Dojazd: autobusem (7, 8E, 110, 112) lub tramwajem (17, 19, 41, 56 and 56A)

Więcej szczegółów dotyczących tego miejsca oraz aktualne ceny znajdziecie tutaj.

Źródło: http://www.rudasfurdo.hu

Pozostałe łaźnie i otwarte baseny

W całym Budapeszcie  znajduje się aż 11 basenów termalnych. Oprócz tych wyżej wymienionych, rozrywek akwaidalnych możecie spróbować również w takich miejscach jak:

  • baseny termalne Dandár
  • baseny termalne St. Lukács  
  • baseny termalne Paskál
  • otwarte baseny Csillaghegy
  • otwarte baseny Palatinus
  • otwarte baseny Pünkösdfürdői
  • otwarte baseny Római.

To co? Ruszacie na podbój termalnego Budapesztu? Oczywiście samo miasto ma do zaoferowania dużo więcej i to zarówno w dzień, jak i w nocy, ze szlakiem Ruins Pub włącznie. A jakie są Wasze doświadczenia z basenami termalnymi na całym świecie? Sądzicie, że jest miejsce, które może się równać pod tym względem ze stolicą Węgier? A może macie swoje ulubione termy w Budapeszcie? Podzielcie się z nami w komentarzach pod postem!

12 Replies to “wSPAniały Budapeszt, czyli najpopularniejsze łaźnie i termy w Budapeszcie”

  1. My wybraliśmy Gellerta i to był dobry wybór. Fantastyczne wnętrza, mega przyjemność z przebywania tam. Jedyne minus to taki, że kąpaliśmy się na zmianę, bo dziecka nie można wsadzać do wody. Ale to już problemy rodziców podróżujących 😉

  2. Te łaźnie są rewelacyjne. Nigdy o nich nie słyszałam, ale chętnie kiedyś odwiedzę, bo bardzo lubię tego typu przybytki. Dzięki za podróżniczą inspirację.

  3. Dzięki za przydatne info i fantastyczne zdjęcia . Kawał dobrej roboty !

    1. Cieszymy się, że zdjęcia Ci się podobają i mamy jednocześnie nadzieje, że wszystkie informacje kiedyś uda Ci się wykorzystać w Budapeszcie 🙂

  4. Budapeszt to mój cel podróżniczy na najbliższy wakacyjny wyjazd 🙂 Planuję podróż w taki sposób, aby można było dojechać własnym samochodem, bo tak preferujemy z rodzinką. Co własne auto w podróży, to własne 🙂 Nie lubimy być od kogokolwiek zależni na wakacjach. Czuję, że pobyt w Budapeszcie będzie niezapomniany!

    1. Zdecydowanie Budapeszt jest w zasięgu podróży samochodem z Polski i jest to dość popularna opcja. Ani przez chwilę nie mamy wątpliwości, że będzie to niezapomniany wyjazd!

  5. Ciekawa miejscówka. Po wizycie w Sopronie mam chęci na Budapeszt… a te miejsca prezentują się doskonale… trzeba będzie pomyśleć podczas wizyty.

    1. Na pewno warto! Gwarantujemy, że nie będziesz żałował.

  6. Zawsze jak byłem w Budapeszcie to odwiedzałem nowe miejsce… Trochę tęskno za wojażami.

    1. Oj tęskno – czy to za nowymi miejscami, czy to za powrotami w stare, dobrze znane miejscówki!

  7. Mega inspiracja! Wpisuje Budapeszt na listę must see

    1. I bardzo dobrze! Według nas to jedna z ciekawszych, a jednocześnie dość niedocenianych, europejskich stolic.

Dodaj komentarz